Olanda prima finalista a Campionatului Mondial de Fotbal

În prima semifinală a Campionatului Mondial de Fotbal din Africa de Sud, echipa Olandei a dispus de cea a Uruguayului cu scorul de 3 – 2 (1 – 1).

Scorul a fost deschis în minutul 18 de Giovanni van Bronckhorst cu un şut de la peste 30 de metri

Uruguayenii au reuşit să egaleze în minutul 42 printr-o reuşită de senzaţie a lui Diego Forlan tot printr-un şut de la 30 de metri.

După pauză, Olanda a fost mai periculoasă, Sneijder a prins un şut perfect din interiorul careului şi a trimis balonul la colţul lung, lăsîndu-l fără replică pe portarul uruguayan.

Olanda a ţinut să puncteze decisiv, pentru un final de partidă liniştit. Kuyt a centrat pentru Robben, iar mijlocaşul olandez a trimis cu capul şi l-a învins pe Muslera.

Uruguayul a redus din diferenţă în minutul doi de prelungire, cînd M. Pereira a înscris cu un şut în dreapta lui Stekelenburg.

Omul meciului: Wesley Sneijder (Olanda)

Olanda e pentru a treia oară în finala Campionatului Mondial de Fotbal, nereuşind să-şi adjudece niciun trofeu.

În finală va întâlni echipa câştigătoare dintre Spania şi Germania (miercuri 7 iulie ora 21.30)

Oricum titlul mondial va rămâne în Europa.