Handbal feminin: Romania invinsa de Norvegia la CM din China

Naţionala de handbal a României a fost învinsă de formaţia Norvegiei, campioana olimpică şi europeană, cu scorul de 25-24 (14-12), joi, la Suzhou, în Grupa C a Campionatului Mondial de handbal feminin din China.

Meciul a fost echilibrat în prima parte, România a condus cu 1-0 şi 2-1, dar scandinavele au revenit şi au trecut în avantaj destul de repede, 3-2 (6), diferenţa crescând la trei goluri, 7-4 (min. 14), patru goluri, 11-7 (20), şi chiar la cinci goluri, 14-9 (26). Norvegia a lovit de multe ori pe contraatac, mai ales prin Riegelhuth, de neoprit pentru apărarea noastră, în vreme ce jucătoarele noastre au avut probleme în a-şi desfăşura jocul cu pivotul (nicio angajare reuşită). Doar execuţiile individuale ale Cristinei Neagu (6 goluri în prima repriză) au ţinut România în joc. La pauză, Norvegia avea două goluri în plus pe tabelă, 14-12, după trei reuşite consecutive ale echipei noastre.

La reluare, jocul a fost în continuare strâns, în ciuda avantajului Norvegiei pe tabelă. Ambele formaţii au ratat câte o aruncare de la 7 metri, iar România a profitat de singurul moment de superioritate numerică şi s-a apropiat pe tabelă, 17-18 (44), după trei goluri consecutive. Paula Ungureanu a făcut miracole în poarta noastră şi a ţinut România în joc de multe ori. Lecuşanu a egalat în minutul 48, 19-19, de la 7 metri, iar apoi a adus avantaj, 20-19, tot din acelaşi loc. Precipitarea din jocul nostru a făcut apoi ca Norvegia sa revină la conducere, 22-20 (52). Într-un final dramatic, România a restabilit din nou egalarea, 24-24 (59), prin Amariei, dar apoi Noestvold a marcat golul victoriei pentru nordice. Portarul Haraldsen a apărat şutul expediat de Carmen Amariei în ultimele de joc, iar Norvegia a câştigat.

În clasamentul final al Grupei C, România a ocupat locul 2, cu 8 p, devansată de Norvegia, 10 p, dar înaintea Ungariei, 4 p (4 j), Japoniei, 3 p (4 j), Tunisiei, 3 j, Chile, 0 p. În Grupa C, România a învins Chile (51-17), Japoniei (37-28), Ungariei (31-25) şi Tunisiei (39-22).

În grupa principală, România va întâlni Spania, Coreea de Sud şi China.

Au evoluat echipele:

România: Paula Ungureanu, Florentina Stanciu – portari, Ramona Maier (2 goluri), Carmen Amariei (6), Adriana Nechita, Cristina Neagu (9), Iulia Puşcaşu, Ionela Stanca, Oana Manea, Cristina Vărzaru (3), Ada Moldovan, Adina Fiera, Clara Vădineanu, Melinda Geiger, Narcisa Lecuşanu (4). Antrenor: Radu Voina.

Norvegia: Katrine Lunde Haraldsen, Terese Pedersen – portari, Renate Urne, Ida Alstad (2), Heidi Loeke (1), Tonje Noestvold (5), Karoline Dyhre Breivang (2), Kari Mette Johansen (3), Marit Malm Frafjord (3), Tonje Larsen, Linn Kristin Riegelhuth (5), Tine Stange (2), Anja Edin (1), Camilla Herrem (1). Antrenor: Thorir Hergeirsson.