Formula 1: noul campion mondial este Sebastian Vettel

Pilotul german de formula 1 Sebastian Vettel (Red Bull) a câştigat titlul de campion mondial al sezonului 2010 de Formula 1, după ce a triumfat în a 19-a şi ultimă cursă, MP al Emiratelor Arabe Unite, disputat duminică pe circuitul de la Abu Dhabi.

Vettel a profitat şi de locul 7 ocupat de Fernando Alonso şi s-a clasat pe primul loc în clasamentul general cu 256 puncte, urmat de dublul campion spaniol la 4 puncte şi de australianul Mark Webber la 14 puncte.

La 23 de ani, 4 luni şi 11 zile, germanul a devenit cel mai tânăr pilot care câştigă un titlu mondial, depăşindu-l pe britanicul Lewis Hamilton, care reuşea acelaşi lucru la 23 ani, 10 luni şi 26 zile. La 18 ani, Vettel debuta în Formula 1, la BMW Sauber, în 2006, când l-a înlocuit pe Robert Kubica, accidentat, în MP al Canadei. În 2008, el obţinea prima sa victorie în MP al Italiei, devenind cel mai precoce câştigător al unei curse de F1.

Vettel a făcut o cursă perfectă şi a câştigat clar cursa, dar pentru a deveni campion mondial avea nevoie şi de şansă. Alonso nu trebuia să se claseze mai sus de locul 4. Ibericul, cu o schimbare de pneuri neinspirată, a ieşit la mijlocul plutonului şi a fost blocat de Vitali Petrov (Renault) să avanseze pe locurile fruntaşe. Alonso s-a clasat pe locul 7 şi a pierdut titlul mondial pentru 4 puncte.