Formula 1: Marele Premiu al Coreei de Sud câştigat de Fernando Alonso

A 17-a cursă a sezonului de Formula I, Marele Premiu al Coreei de Sud, a fost câştigată de spaniolul Fernando Alonso (Ferrari).

Acesta i-a devansat pe britanicul Lewis Hamilton (McLaren) şi pe celălalt pilot al scuderiei Ferrari, brazilianul Felipe Massa.

Alonso a devenit devenit, în urma acestui succes, noul lider al clasamentului mondial al piloţilor.

Cursa de la pe circuitul de la Yeongam a fost un veritabil coşmar pentru lumea Formulei 1 şi pentru organizatori, la problemele de infrastructură adăugându-se o ploaie în rafale şi persistentă.

Intrarea în competiţia propriu-zisă a fost amânată cu o oră, cu 17 tururi de circuit petrecute sub semnul safety car. Imediat după ridicarea drapelului galben, în turul 18, liderul clasamentului general, australianul Mark Webber (Red Bull) a intrat într-un derapaj cap-coadă, percutându-l pe germanul Nico Rosberg (Mercedes), ambii fiind nevoiţi să abandoneze, practic înainte de începerea cursei propriu-zise.

Nici coechipierul liderului, Sebastian Vettel, pole-position şi în fruntea plutonului până în turul 45 (din 55 prevăzute) nu a avut altă soartă, părăsit de motor.

În aceste condiţii, pilotul cu nervii cei mai tari şi cu cea mai bună echipă de pe circuit, Fernando Alonso şi-a materializat la maximum atuurile, câştigând cursa şi preluând conducerea în clasamentul mondial, cu numai 2 etape înaintea finalului de sezon. Dublul campion mondial are acum 11 puncte avans faţă de Mark Webber (231 la 220) şi 21 faţă de britanicul Lewis Hamilton.

Triumful Ferrari în cursa sud-coreeană a fost completat de locul 3 al lui Massa. În acelaşi timp, septuplul campion mondial Michael Schumacher (Mercedes) şi-a etalat încă o dată calităţile pe ploaie, egalându-şi, prin locul 4 ocupat, cel mai bun rezultat al sezonului.