FC Barcelona campioana din Liga Campionilor

FC Barcelona a câştigat Liga Campionilor la fotbal, după ce a învins în finală pe Manchester United, cu scorul de 2-0 (1-0), miercuri seara, pe Stadio Olimpico din Roma.

Barcelona a deschis scorul în minutul 10, la prima acţiune a catalanilor, când Eto’o a pătruns în careul englezilor şi a marcat: 1-0.

Barcelona a avut iniţiativa în continuare, iar Messi a tras puţin peste transversală (19).

Xavi a executat o lovitură liberă (27), dar mingea a ocolit poarta. Până la pauză ocaziile de gol au dispărut, meciul intrând într-o periodă plată.

FC Barcelona s-a desprins în minutul 70, când Messi a marcat cu capul, la centrarea excelentă a lui Xavi: 2-0.

Imediat, MU a avut o ocazie bună de a relansa partida, dar Ronaldo a fost blocat în careul mic de portarul Valdes (72).

Van der Sar a apărat apoi (74) lovitura de cap a lui Puyol. Tot Puyol a fost blocat de van der Sar câteva minute mai târziu (84).

FC Barcelona – Manchester United 2-0 (1-0 la pauză).

Sursa: AGERPRES