Box: Bute rămâne campion mondial versiunea IBF

Bute trimitandu-l la podea pe Magee - 19 mart 2011 Montreal - foto-AP

Pugilistul român Lucian Bute a reuşit să-şi apere cu succes, pentru a şaptea oară consecutiv, titlul mondial IBF la categoria supermijlocie, învingându-l prin KO pe pe irlandezul Brian Magee.

Meciul s-a disputat la Centre Bell din Montreal.

Bute a câştigat primele patru reprize cu 10-9, iar în cea de-a doua cei doi au fost la egalitate, 10-10. Repriza a cincea a fost una în care Bute a fost condus de adversarul său. În repriza a şasea, în care Bute a devenit mult mai agresiv, iar în cea de-a şaptea rundă, românul l-a trimis la podea pe Magee, cu o lovitură la ficat. În repriza a zecea, Bute şi-a trimis din nou adversarul la podea, după un upercut în bărbie. Arbitrul Pete Podgorski a decis oprirea meciului.

Lucian Bute (31 de ani), are acum 28 de victorii la profesionişti şi nicio înfrângere.

sursa: MEDIAFAX